روزگار

خیلی هم قدیمی نیستند مال همین سی – چهل سال پیش. اما بازارشان حسابی کساد شده و از رونق افتاده اند.

وقتی به حال و روزشان نگاه می کنم حسابی دلم می گیرد. آنقدر که . . .

دیوار های آجر نما، پنجره های چوبی ای که معمولاً آبی هستند، آن هم از نوع فیروزه ای اش. حیاط متوسط با چند تا درخت که به زور توی باغچه ی نقلی اش جاشده اند. حوضی که زمانی کاشی هایش با رنگ پنجره های خانه همرنگ بود- شاید برای اینکه ماهی ها هم پنجره ای داشته باشند که پشتش باران بیاید.- چند تا پله که حیاط را از ایوان سراسری جدا می کند تا همین طوری نپری وسط اتاق و بالاخره ورودی کوچکی که هر چه فکر می کنم می بینم خیلی از این نشانه های تمدن امروزی نمی توانند از آن عبور کنند.

من هم نمی توانم و همین جا متوقف می شوم. نمی توانم داخلش بروم. هرگز نمی توانستم. چون یا خرابه اند و یا خالی. تنها همان چند درخت مانده اند و مسافران گاه و بی گاه شاخه هایشان.

از سر و صدای بچه ها و صدای مادر که می گوید:"بچه ها نهار حاضره، دستتونو بشورید بیایید تو." خبری نیست.

از مادر بزرگ و شاید سماورش، از پدر بزرگ و شاید قلیانش، حتی از آب حوض و ماهی هایش هم خبری نیست.

خیلی دلم می گیرد.

دلم می گیرد که چند صباحی باید با این خرابه ی دوست داشتنی زندگی کنم، توی ذهنم زندگی را درونش جریان بدهم، اما یک روز یک بیل مکانیکی نخراشیده همه ی بافته های مرا پنبه می کند.

دلم می گیرد که چرا نتوانستم این خرابه را درک کنم. زندگی اش را، آدم هایش را، چرا نتوانستم آن موقع که برای خودش کسی شده بود و سری بلند کرده بود توی سرها ببینمش.

دلم می گیرد چرا همین حالا نمی توانم من هم پیش او باشم. توی خاطرات بعضی ها.

 

الدهر يخلق الابدان، و يجدد الامال و يقرب المنيه، و يباعد الامنيه: من ظفر به نصب، و من فاته تعب.

روزگار بدنها را کهنه و آرزوها را نو مي کند، مرگ را نزديک و خواسته ها را دور می سازد، کسي که به آن برسد خسته مي شود. کسي که به آن نرسد رنج مي برد.

  نهج البلاغه/ح٧٢

 

پ.ن١:پشت پنجره ی جایی که این روز ها زیاد می روم ساکنان خیالی سه تا خانه ی قدیمی متروک، هر روز صبح به من سلام می کنند.

پ.ن٢: امتحان آنقدر ها هم که می گویند سخت و عجیب نیست، اگر همیشه توی کلاس حضور داشته باشی، نه حاضر زده باشی.

/ 42 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زاهد خلوت نشین

بنزین هم احمدی نژادی شد ! سر بزنید و لطفاً نظر هم بدید منتظرم

سوسن جعفری

قبلاً آمده‌ام اینجا ... ولی چطور و از کجا نمی‌دانم ..

دانشجو

نمیدانستم اون خونه توجه شما رو هم جلب کرده وسط ان محله شلوغ و پر دود

سوتک

يا سلام قلمتون جالبه و گيرا... و استفاده از کلام امام چه به موقع و دلنشين بود... لينکتون می کنم! راستی يه چيز ديگه... يه بمب گوگلی طراحی شده برا تولد حضرت زهرا(س) و اعلام به جهانيان که هر چند همه بگن ۸مارس روز زنه... ما روزی رو بهتر از ميلاد مادر خوبی ها برا اين مناسبت نمی شناسيم! بمبی که فقط با عشق حضرت مادر(س) طراحی شده. کمک کنيد زودتر برسه به رتبه اول! اينم لينکشhttp://www.diniblog.com/zan.htm موفق باشيد!

يوسف

سلام لب بام تو نشستم تو به من بيلاخ هم ندادی ! کجايی ؟ خاک بر گور تو ای گودزيلا و حسن تنها نيست گوشه ای در بغل شيخ (اغوش) به فکر من و توست و همين جاست که فرق حسن و فرهاد است لحظه ای بايد خواست و به فکر خبری ديگر بود و حسن نان همان پاچه ی استاد خورد و به ريش من و تو می خندد تو که در بازی ما نقش مترسک داری به چه کارم آيی یاد تو باشد که هر وقت بدیدی فرهاد(مرتضی)چوب نیم سوخته ی مسعود به پاچه ش بکنی خبری گیر از دوست که به مثل سگ اعرابی خر هر طرف پی پاچه ی دوستان گردد بیل بیلک تنها نیست !

فائزه

و چهلمين ... و ما که همچنان منتظريم ... خوبيد؟

باده فروش

این بعضی ها رو چی جوریاس که من دفه ی قبل ندیدم نمی دونم امّا خیلی جمله ی مشکوکیه جون ِ حاجی . اون بعضیاش کشته مَنو . پشت پنجره که وایمیستی ، تریپ سکرتم که میزنی ... خدا خودش همه ی جوونارو عاقبت به خیر کنه . در ضمن با این وضع به روز رسانی دهن همه رو آب انداختی جووووون داداش بوی حلوا همچینی پیچیده که آدم حالی باحالی میشه ، آره ؟؟؟؟؟

حسینی مدیروبلاگ1300مقاله وتحقیق رایگان

اگه وقت کردید به وب من هم یه سری بزنید من بیش از1300مقاله وتحقیق رایگان راجمع آوری کردم وبلاگ من باپیج رنک2آماده تبادل لینک باشماست لطفااگرتمایل داریدمن راباعنوان "1300مقاله وتحقیق رایگان"وبه آدرس:http://www.beheshtnet.blogfa.com لینک کنیدوسپس ازطریق نظرات خبردهیدتامی خواهیدباچه نام وآدرسی لینک شوید ----------------------------------------------------- ثبت رایگان وبلاگ شمادر150موتورجستجوی جهان وبلاگ بهشت نت دراقدامی دیگردرجهت ارائه خدمات رایگان به وبلاگ هااقدام به ثبت وبلاگ هابه طورمستقیم وبدون هزینه در150موتورجستجونموده است. برای استفاده ازاین سرویس رایگان می بایست آدرس وبلاگ خودرابطورکامل به همراه ایمیلی ازفردصاحب وبلاگ برای ماازطریق فرم ارسال نظرات وبلاگ بهشت نت ارسال کنیدتاوبلاگ شمادرهمان روزدرتمام150موتورجستجو ثبت شود. ایمیلی که ازشمادرخواست می شودبدین جهت است که برخی ازموتورهایی که وبلاگ شمادرآن ثبت می شوداقدام به ارسال ایمیل تاییدیه برای مطلع کردن شماازاتمام کاربه صورت صحیح می باشد که البته شمامی توانیدهرایمیلی رابرای این منظورمعرفی کنید.