یک پله جلو‌تر از حالا

راه افتاد. مثل همیشه آرام و شمرده. با صداهایی که اگرچه تکراری‌اند ولی هرگز به تکرار کشیده نمی‌شوند. تلق...

تولوق...

تلق...

تولوق...؛

با همین فاصله و همین وقار.

آرام می‌رود که اگر دلت به جایی بسته‌ست، فکرت به چیزی مشغول و دستت به چیزی بند، ناگهان کَنده نشود. سرعتش دلی را نشکند، فکری را خراب نکند و دستی را زخمی.

کمی که جلوتر آمدی و از چندتا پیچ و گذر گذشتی، تازه می‌افتد به دور. سرعت می‌گیرد. تند و تند و تند‌تر. چرا که بی‌تابی و مشتاق. می‌خواهی به مقصدت برسی. به چیزی که انتظارش را می‌کشی. به کسی که منتظرت هست. نشسته‌ای پشت پنجره و به دیوارها و آدم‌ها و تیر‌های چراغ‌برقی که بی‌محابا از جلوی چشمانت رژه می‌روند، خیره شده‌ای. مثل پسر بچه‌هایی را می‌مانند که توی کوچه، بی‌توجه به همه‌گان و سرگرم بازی خود، سایه‌ی رفیق‌شان را دنبال می‌کنند. فقط می‌بینی‌شان. که وقت گذر است. که وقت دقت در جزییات نیست. که اگر سرگرم‌شان شوی به مقصد نمی‌رسی.

نشسته‌ای و خیره شده‌ای که مثل همیشه آرام می‌شود و شمرده. با صداهایی که اگرچه تکراری‌اند ولی هرگز به تکرار کشیده نمی‌شوند.

با همان فاصله و همان وقار؛

تلق...

تولوق...

تلق...

تولوق...

***

رفتن همیشه با یک جدایی هم‌راه است. با یک دل‌کندن؛ از جایی که داری می‌روی. از جایی که مبدأت است. شاید از یک خانه. اما همین مبدأ یک مقصدی هم دارد؛ جایی که می‌خواهی به آن برسی. جایی که کسی منتظرت است. جایی که شاید یک خانه‌ی جدید و به‌تر باشد. یک پله جلو‌تر از حالا.

این تضادی‌ست که همیشه هم‌راهِ عبور‌های‌مان است. هم‌راه همه‌ی زندگی‌مان؛ که همیشه‌ی خدا در عبوریم. پس نه مبداء پای‌بندت کُند و نه مقصد محصورت. که هر دو جزیی از تضاد‌های زندگی‌اند. که هر دو رفتنی‌اند و فقط تو ماندنی هستی و کوله‌بارت.

 

پ.ن1: برای نوروز بود.

پ.ن2: شرمنده‌ی همه. چون به هیچ‌کس تبریک نگفتم عید را.

/ 36 نظر / 72 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

دل کندن کاش یادبگیریم این تنها چیزی است که باید از دنیا یاد بگیریم و اگر یادبگیریم... خدایا آغوش باز کن ما از بهشت خواهیم گذشت بخواه که بگذریم

پلخمون

سلام چاکرتم مگه کشکه که ریشه نظام و روحانیت رو بزنه؟!؟

مهدی

سلام با نامه ای به دکتر افروغ در خدمتتان هستم. تشریف بیاورید

مدیر سایت آنتن

دوست گرامی سلام سایت آنتن (=وبلاگ سابق آنتن) پس از چند وقت دوباره پا به عرصه پیشرفت و تکامل نهاده و سیستم جدیدی رات برای رفاه حال شما تدارک دیده. و به زودی با تبلیغات گسترده به جمع سایت های پر بیننده خواهد پیوست. از این رو برای تکمیل اطلاعات و داده ها از شما دعوت می شود که به سایت ما آمده و از قسمت عضویت اطلاعات خود را تصحیح فرمایید. با تشکر محمد ترابی - مدیر سایت آنتن

یاقوت

دیر شده نیامده ام اما تبریک میگویم روزی را که نذری میدادید بر هر دو تان پر برکت باد

طهورا

ظاهرا خانم هم نتونستند شما را متقاعد کنند برای ادامه راه؟ خدمتشون سلام مخصوص برسونید و خواهشا اینجا رو رها نکنید.

مهدیا

میشه بگید چرا اینجا به روز نمیشه؟ میشه بگید چرا آپ نمیکنید؟ میشه آپ کنید؟ میشه لطفا؟ میشه...

حرف ما

پيش شماره ي دوم مجله اينترنتي«حرف ما» منتشر شد. در اين شماره مي خوانيد: حرف اول: روایت معتبری از جوان امروز جامعه: مدیریت زمان دین: زمان بازگشت فرا رسیده دویدن بیاموز، پرواز را و اشتیاق را سیاست: راز مصباح ستیزی آقای روزنامه نگار فرهنگ: پر…واز! پرواز «میم ها دال یا» کمی آنطرف تر ----------------------------- www.harfema.com ----------------------------- در صورت تمايل به حمايت از «حرف ما» به آدرس زير مراجعه و لوگوي پايگاه را در وبلاگ خود قرار دهيد. http://harfema.com/?page_id=375 راه ديگر حمايت از «حرف ما» لينك كردن اين مجله است. {پيروز و سربلند باشيد}